مستندسازی آرشیوی

در واقع آرشیو بخش مهمی از قدرت فیلم مستند در بخش استنادی و اعتباری رو تامین میکنه.

در این دوره چه خبر است؟

اطلاعات دوره اطلاعات کلی

اطلاعات دوره

اصطلاح مستند آرشیوی به چه نوع مستند هایی گفته میشه؟ جایگاه آرشیو در سینمای مستند کجاست؟ چرا و چطور باید از آرشیو در ساختن فیلم مستند استفاده کنیم؟ چه منابعی برای تامین آرشیو در اختیار مستندساز قرار داره؟ آیا میدونید مستند آرشیوی جزو گرون ترین نوع مستند سازی در جهان محسوب میشه؟ و ده ها سوال دیگه شبیه به این که حتما به ذهن یک مستندسازِ جوان ممکنه برسه..

در واقع آرشیو بخش مهمی از قدرت فیلم مستند در بخش استنادی و اعتباری رو تامین میکنه. هرچقدر بیشتر و درست تر در ساختار فیلم مستندی که می سازیم از منابع آرشیوی اعم از فیلم و عکس و صوت استفاده کنیم، باعث سندیت بیشتر و در نتیجه تاثیر گذاری بیشترِ فیلمی که میسازیم شدیم. اما دانش و مهارت جمع آوری و استفاده درست از آرشیو در فیلم مستند چیزی نیست که به همین راحتی نصیب یک فیلمساز جوان بشه و قطعاً مثل هر مهارت دیگه ای در حوزه فیلمسازی نیاز به آموزش و البته استفاده از تجربیات دیگران داره. خیلی از فیلم های مستند بودن که به خاطر نا آشنایی فیلمساز با قوانین کپی رایت و استفاده از آرشیو از حضور در فستیوال های جهانی منع شده و حتی دچار مشکلات حقوقی شدن.

توی این دوره ی آموزشی 6 قسمتی ابتدا با ساختار و اهمیت مستندهای آرشیوی آشنا میشیم و به جواب این پرسش میرسیم که چرا باید مستند آرشیوی بسازیم؟ سپس با مراحل ساخته شدن این گونه مهم از سینمای مستند آشنا میشیم، اینکه چطور باید به آرشیو دلخواهمون دسترسی داشته باشیم؟ و جایگاه کارگردان در مستند آرشیوی کجاست؟ چطور میتونیم از دل متریال آرشیوی که در دست داریم به قصه گویی و درام پردازی برسیم؟ با تکنیک‌های تدوینی در استفاده از آرشیو آشنا میشیم و نقویان تجربیات شخصیش رو در زمینه ساخت این‌گونه از سینمای مستند با ما به اشتراک میزاره. پس اگه به عنوان یه مستندساز جوان قصد ورود به این نوع مستند سازی رو داری و یا حتی در بخش‌هایی از مستند خودت می‌خوای از آرشیو استفاده کنی.

پس این فرصتو از دست نده و همین حالا شروع کن.

مخاطبین دوره

این دوره برای تمام علاقه‌مندان به یادگیری مستندسازی مناسبه. 

پایان دوره


مدرک معتبر دو زبانه دانشگاه تهران


اگر جزو هنرجوهایی باشی که با دقت تمامی جلسات رو مشاهده کنی و بتونی از هر جلسه یه خلاصه کامل بنویسی و این خلاصه ها رو در قالب پروژه پایانی ارائه بدی، یه گواهی کسب مهارت معتبر دو زبانه از پژوهشکده ی دانشگاه تهران می گیری.

برای ارتباط با پشتیبانی میتونی داخل سایت تیکت بدی. اما در صورت نیاز علاوه بر اون روش میشه از  تلفن: 42887109-۰۲۱ در ساعات پاسخ‌گویی: شنبه تا 4شنبه ساعت 10 الی 17 استفاده کنی.
بیشتر  
کمتر  
اطلاعات دوره
سطح مبتدی
تعداد فصول 6 فصل
تعداد جلسات 6 جلسه
پشتیبانی منتور
تاریخ عرضه 26 مهر 1402
تعداد بازدید 794 نفر
درباره استاد
پیش نیاز دوره

ندارد

مستندسازی آرشیوی سرفصل های دوره

سرفصل های دوره

مستندسازی آرشیوی

حتماً این قسمت رو تماشا کنید چون نکاتی گفته میشه که قبلاً جایی بیان نشده.
انتقال تجربه '00:10

نظرات هنرجویان مستندسازی آرشیوی

نظرات هنرجویان

من جان 25-اسفند-1402 10:18

خوب بود منتها بیشتر یک کارگاه انتقال تجربه است نه یک دوره آموزش مستند آرشیوی.