دوره آموزشی مبانی کارگردانی فیلم داستانی

کارگردان، رهبر تیم فیلمسازی برای تولید بهترین خروجیه.
تیزر دوره
در این دوره چه خبر است؟
در این دوره چه خبر است؟
تیزر آیتم‌های دوره

اطلاعات دوره اطلاعات کلی

اطلاعات دوره

کارگردان فیلم، متعهده تا تمام عوامل و اجزای فیلم را یک نواخت نموده و وظیفه رهبری و هدایت گروه را بر عهده داشته و مانند ناخدا، کشتی رو در مسیر مقصد، به درستی هدایت کنه. درسته که فیلمسازی، کاری کاملا گروهیه اما عوامل (حتی افراد با تجربه) اگه به درستی هدایت نشن، نتیجه ی کار می تونه به فاجعه تبدیل بشه. کارگردان میگه که چگونه صحنه ها بازی بشه، نگاه شخصیت ها چگونه باشه و چه کسی باید نقاط خاصی رو بازی کنه. کارگردان همچنین با افرادی که مسئول نظارت بر نورپردازی، منظره، نوشتن و غیره هستن، کار می کنه تا اطمینان حاصل بشه که تمام عناصر با یکدیگر هماهنگ هستن. کارگردان مدیر مسئول سه مرحله اصلی پیش تولید، تولید و پس از تولیده. کارگردان در هر سه مرحله باید انتخاب های درست و دقیقی داشته باشه و هدایت صحیح رو انجام بده. در مرحله ی پیش تولید بازیگران و عوامل خود رو مطابق نیاز پروژه انتخاب کنه، در مرحله ی پس تولید باید به انتخاب لوکیشن نیز دقت کامل داشته باشه، در مرحله ی تولید دکوپاژ و بازی گرفتن از بازیگران و ایجاد حس در آن هاست.
کارگردان باید به همه ی موارد نظارت داشته باشه. از گریم بازیگر گرفته تا طراحی صحنه و حتی باید صدایی که صدابردار سر صحنه گرفته رو گوش بده؛ در مرحله ی پس تولید هم باید بر سر مونتاژ حضور داشته باشه و بر کار تدوینگر نظارت کنه، چون اون بوده که دکوپاژها رو زده و اون می دونه که قصدش از گرفتن پلان ها چه بوده.

مخاطبین دوره

همه علاقمندان به عرصه هنر و رسانه می‌توانن از این دوره جهت رسیدن به اهداف شغلی، تکمیل تحصیلات هنری و به روزرسانی اطلاعات خود در عرصه کارگردانی فیلم داستانی استفاده کنن و مخاطبین خوب ما باشن و این دوره می‌تونه شما رو در شناخت وظایف کارگردانی و نحوه ارتباط موثر و پویا با بازیگر هدایت کنه.


پایان دوره

هنرجویان در پایان این دوره به مباحث ابتدایی کارگردانی تسلط کامل پیدا میکنن و می تونن با استفاده از دانشی که به دست آوردن یک پروژه تولیدی کوتاه رو شروع کنن. انجام تمرینات مختلف و متنوع برای هر بخش، هنرجویان رو به فرایند تولید اثر مسلط می کنه و نه اینکه فقط با کلیت مبحث آشنا کنه و بعد از اون، می تونه با الگو برداری یا ایده پردازی تولید هر اثر رو شروع کنه.
کارگردانی در خیلی از حوزه ها کاربرد داره و حتی کسانی که تخصصی در حوزه های دیگر از مدیا کار میکنن با یادگیری این بخش میتونن فهم جامع تری نسبت به موضوع تخصصیشون داشته باشن.

مدرک معتبر دو زبانه دانشگاه تهران

اگر جزو هنرجوهایی باشی که تمام تمرینات و به ویژه پروژه پایانی رو با موفقیت انجام بدی یه مدرک معتبر دو زبانه از پژوهشکده ی دانشگاه تهران می گیری، کسب این مدرک میتونه یه ویژگی و امتیاز خاص و ویژه برای رزومه ی کتبی شما باشه تا به کارفرماهای مختلف ارائه بدین و به همین دلیل اصلا قرار نیست کسب این مدرک کار آسونی باشه و اگر علاقه مند به داشتنش باشین باید وقت و تلاش زیادی براش صرف کنی، البته فراموش نکنی که مهمترین مولفه پرتفولیو قوی و حرفه ای و داشتن نمونه کارهای حرفه ای و اصولی هست.


چجوری با استاد ارتباط دارم؟
تو هر فصل می تونی سوالاتی که از مشاهده فیلم ها برات بوجود اومده رو از اساتید یا منتورها بپرسی.

البته تیم پشتیبانی آکادمی رویاد همیشه در کنارته تا هرجایی که تو این فرایند به مشکل خوردی سریعا پیگیری کنه. پس اصلا نگران نباش!

برای ارتباط با پشتیبانی میتونی با شماره 42887109 - 021 تماس بگیری یا میتونی داخل سایت تیکت بدی.
بیشتر  
کمتر  
اطلاعات دوره
سطح مبتدی
تعداد فصول 14 فصل
تعداد جلسات 14 جلسه
پشتیبانی استاد و منتور
تاریخ عرضه ثبت نام امکان پذیر است
تعداد بازدید 3179 نفر
درباره استاد
پیش نیاز دوره

مبانی عکاسی، مبانی تصویربرداری

ویژگی های خاص دوره

آموزش دادن یه مبحث کار سختی نیست و شاید خیلی ها بتونن انجامش بدن، ولی آموزشی که بتونه مهارت های لازم و اساسی مورد نیاز برای ورود به بازارکار رو داشته باشه هرجایی گیر نمیاد. چرا هرجایی گیر نمیاد؟

خیلی از مدرس ها صرفا تجربه ی تدریس دارن و اتفاقا خیلی هم مدرس های خوبی هستن و مطالب رو به خوبی منتقل میکنن اما تجربه ای تو تولید ندارن و فقط به یک سری ابزار مسلط هستن، اما تمام مدرس های آکادمی رویاد، از فعالان با تجربه ای هستن که تو پروژه های حرفه ای داخلی و خارجی حضور داشتن و رزومه ی پرباری دارن که تو صفحه ی هر استاد جداگانه بارگذاری شده و می تونید ببینید.

مزیت اصلی اینکه مدرس رزومه ی قوی در تولید داشته باشه اینه که:

اولا از یه سری ابزارها و مفاهیم فقط اون چیزی رو یاد میگیری که تو تولید بهش نیاز داری و اینجوری مجبور نیستی کلیییی وقت برای یادگرفتن همه ی قسمت های کاربردی و غیرکاربردی بگذاری. تو زمان کمتر دقیقا اون چیزی رو که لازم داری یاد میگیری.

دوما مسیر درستی رو در یادگیری طی میکنی که باعث میشه سرعت و دقتت در زمان تولید یه پروژه خیلی بالاتر بره. چرا که مدرس به خاطر تجربه ای که داره راه ها و مسیر های اشتباه و غلط که در انجام پروژه باعث ایجاد مشکل میشه رو میدونه و به تو منتقل می کنه تا بتونی تصمیم درستی بگیری.

سوما ورود به بازارکار مهارت های خیلی بیشتری از فقط کار با نرم افزار نیاز داره، مهارت هایی مثل تحلیل و آنالیز رفرنس، مراحل ایده یابی و روش های رسیدن به ایده های خلاقانه، دانش هنری و شناخت مولفه های مهم برای اثر گذاری روی مخاطب و ... و مدرسی می تونه به همه ی این ها مسلط باشه که رزومه ی موفقی در تولید داشته باشه.

چهارما تولید چالش های جدی داره که فقط با تجربه میشه اون ها رو شناخت. دقیقا مثل تفاوت درسی که تو دانشگاه می خونن و چیزی که تو کارخونه بهش نیازه. اگر بدون هیچ پیش زمینه ای از این چالش ها وارد فضای تولید بشی باید مدت ها خودت سعی و خطا کنی و با کارفرما ها کلنجار بری، تا بتونی این چالش ها رو رفع کنی. اما اگر در همون دوران آموزش به واسطه تجربه ی مدرس با خیلی از این چالش ها آشنا بشی و براش آماده باشی قطعا زمانی که وارد بازار کار بشی از بقیه جلوتری.


چرا رویاد؟

آکادمی مجازی تو حوزه سینما و انیمیشن سالهاست که در دنیا مشغول فعالیتن و سابقه ی طولانی دارن و مدارسی مثل مسترکلس و یودمی که جزو مدارس تراز اول جهان هستن هم از دوره های مجازی استفاده می کنن. پاندمی کرونا باعث شد همه ی فعالیت های آموزشی به اجبار به سمت مجازی و غیرحضوری بودن برن و حالا دیگه همه ی مخاطبین به مزیت های این مدل آگاه هستن.

اما در کنار همه ی مزیت ها، اگر یکسری از نکات رعایت نشه، دوره های مجازی میتونن کاملا بی اثر و بی فایده باشن.

تو آکادمی رویاد، هم تجربه ی دوره های حضوری رو داشتیم و هم تجربه ی انواع دوره های مجازی و بعد از اینکه بازخورد های روش های مختلف رو جمع آوری و بررسی کردیم، روش و پلتفرم اختصاصی آکادمی رویاد رو بعد از چندین ماه کار، رو نمایی کردیم.

مهم ترین ویژگی های این روش چیا هستن؟


1. اولویت با کسب مهارت

اصلی ترین تمرکز در طراحی پلتفرم آموزشی رویاد، روی کسب مهارت بوده.به همین دلیل سعی کردیم تمام مولفه هایی که یه دوره مهارت آموزی رو از یه دوره حفظ نرم افزار متفاوت میکنه اعمال کنیم. از ارتباط هنرجوها با هم و رشد گروهی و شبکه سازی تا اهمیت ویژه تمرینات در مسیر پیشرفت هنرجوها و البته درنظر گرفتن محرک های آموزشی که هنرجوها رو تو حفظ روحیه و پشتکارشون برای تلاش کمک کنه.


2. حذف دغدغه ی زمان و مکان

یکی از اصلی ترین دغدغه های هنرجویان دوره های مختلف این بود که برنامه ی کلاس با کارهای دیگه شون تداخل داشت و یا اینکه تا زمان شروع جلسه ی بعد فرصت برای تمرین کافی و تسلط به موضوع قبل رو نداشتن و همین باعث عقب افتادن از کلاس و به مرور بی انگیزگی و رها کردن کلاس می شد. اما تو آکادمی رویاد تمام این دغدغه ها رفع شده و بدون هیچ استرسی هر ساعت از شبانه روز هنرجو می تونه محتوای آموزشی رو ببینه، برای استادش سوال بفرسته، هر چقدر که لازمه برای تمرین وقت بذاره و زمانی که مطمئن شد به اون سرفصل مسلط شده وارد بخش بعد بشه.


3. اگه تمرین نمی کنی این دوره بدردت نمی خوره

این جمله یکی از اصلی ترین مولفه های پلتفرم آموزشی رویاده، هیچ کس تا حالا فقط با دیدن ویدئو آموزشی مهارتی کسب نکرده، یا با دانلود و آرشیو کردن دوره ها، به همین دلیل تمرینات جزو سفت و سخت ترین بخش های دوره های رویاد هستن و حتی مدرک معتبری که از دانشگاه تهران در پایان داده میشه به شرط انجام تمرین ها هست. موضوع و عنوان هر تمرین به طور مداوم چک میشه و برای بهتر شدن بروز رسانی میشه و مدرس دوره هم با دقت تمرینات رو بررسی میکنه و ضعف ها و کاستی ها رو برای هنرجو می فرسته. ما با قاطعیت میگیم که این راه، یعنی انجام تمرین و برطرف کردن نقاط ضعف تنها راه پیشرفته.چه بازار کاری وجود داره؟


همونطور که گفتیم، حوزه هایی که یک کارگردان میتونه فعالیت داشته باشه واقعا زیاده، از استودیو های فیلمسازی و تیزرسازی و فیلم کوتاه و بلند و نماهنگ و موشن گرافیک و آژانس های تبلیغاتی تا دیگر بخش های تولید می تونن مقصد فعالیت یه هنرمند، که از کارگردانی استفاده می کنه، باشن.


عموما هنرمندانی که تو این عرصه ها مشغول فعالیت هستن، اولا فقط به کارگردانی مسلط نیستن و حتما دیگر بخش ها مثل فیلمبرداری و فیلمنامه و ... رو هم کامل مسلط هستن.
دوما در کنار ابزار، حتما دانش و مهارت های هنری خودشون رو متناسب با حوزه ای که هستن، تقویت می کنن.

مدرک پایان دوره

تقریبا در تمام حوزه ها و مخصوصا حوزه ی سینما و انیمیشن مهم ترین و اصلی ترین ملاکِ یه کارفرما برای انتخاب فرد، رزومه و پرتفولیو اون هست و نه مدرکش اما اگر کارفرما بین دو یا چندین نفر بخواد تصمیم نهایی رو بگیره اون وقته که اعتبار مدارک و گواهی های افراد کاملا تعیین کننده میشه. و خب مشخصه که اعتبار یه مدرک به جایی که اون رو صادر میکنه.
گواهی های پایان دوره در سامانه آنلاین رویاد به دو زبان فارسی و انگلیسی، و از طرف پژوهشکده ی دانشگاه تهران صادر میشه که مهر دانشگاه رو داره و میشه با قاطعیت گفت جایی معتبرتر از دانشگاه تهران نداریم و بدون شک اعتبار این مدرک در کنار یه رزومه و پرتفولیو حرفه ای می تونه نظر هر کارفرمایی رو جلب کنه.

از اینجا می تونی تصویری از یه نمونه گواهی های صادر شده برای هنرجوها رو ببینی.

دوره آموزشی مبانی کارگردانی فیلم داستانی سرفصل های دوره

سرفصل های دوره

دوره آموزشی مبانی کارگردانی فیلم داستانی

کاربرد اندازه نماهای مختلف همراه با رفرنس های بصری فراوان
6- دکوپاژ (اندازه نما) '00:20
معرفی لنزها با فاصله کانونی مختلف و بیان کارکرد حسی هر کدام
9- کارکرد لنزها در دکوپاژ '00:13
چه فاکتورهایی برای انتخاب بازیگر وجود داره؟ چه طور میشه از بازیگر یه بازی واقعی گرفت؟
10- انتخاب بازیگر و کار با او '00:19
میزانسن یعنی چی؟ تاثیر اون رو فیلم چه شکلیه؟
11- میزانسن '00:12
خط فرضی چیه و چرا باید حواسمون بهش باشه؟
12 - خط فرضی '00:16
کاربرد و اهمیت تداوم در فیلم چیه؟
14- تداوم '00:14