نگارش گفتار متن در مستند (استودیو کلاس)

تا حالا اسم مستندسازی تک نفره یا مستند سازی بحران به گوشتون خورده ؟ قطعا مستند سازی چالش ها و مشکلات خاص خودش رو داره. مواجهه با آدم ها و اتفاقات گوناگون که شاید هرگز قابل پیش بینی و برنامه ریزی نباشن. اما این مشکلات زمانی که بحران هایی مثل جنگ، سیل، زلزله و... اتفاق میوفتن ، چند برابر میشه.

اینجاست که دیگه ورود به عمق فاجعه و نزدیک شدن به دل بحران برای یه گروه چند نفره تولید میسر نیست و این شخصِ فیلمسازه که باید به تنهایی روند تولید رو پیش ببره ...

در این دوره چه خبر است؟

اطلاعات دوره اطلاعات کلی

اطلاعات دوره

گفتار متن یکی از اجزای تشکیل دهنده یه فیلم مستنده . معمولا اهمیت و نقش گفتار متن یا نریشن در یک فیلم مستند به حدیِ که مرحله نگارش فیلمنامه مستند را مساوی با نوشتن متن نریشن تصور می کنن . هرچند این باور غلطه ، ولی چرا متن نریشن به تنهایی جایگاه کامل نگارش رو تسخیر کرده؟ یه دلیل اون، اینه که بسیاری از اطلاعات فیلم از طریق نریشن به بیننده منتقل میشه. اما مگه برای نوشتن گفتار متن جز داشتن اطلاعاتی در مورد موضوع فیلم به دانش دیگه ای هم نیاز داریم؟ نوشتن متن فیلم مستند با نوشتن یه داستان یا یه متن ادبی متفاوته؟ چه ارتباطی باید بین گفتار متن فیلم مستند و تصاویر اون فیلم برقرار بشه؟

ساده ترین شکل روایت یه فیلم مستند ظاهرا، به عهده کلماتیه که تو نریشن نوشته شده و گوینده متن، اون رو در طول فیلم میخونه. شکل معنایی روایت فیلم ، شامل چیدمان صحنه های فیلم، ترکیب اون ها با اسناد و اطلاعاتی که ارائه میشه، هماهنگی شون با گفتگوها و مصاحبه های الحاقی به فیلم، و بیش از همه، ارتباط تصویری که صحنه ها با هم در زمان تدوین فیلم به دست میارن. نکته ای که در نگارش گفتار متن و به کار بردن اون باید مورد توجه قرار بگیره، اینه که ظرفیت بیانی و اطلاع رسانی نریشن باید درست درک بشه و اطلاعاتی که قراره توسط این متن ارائه کنه ، باید متناسب با این ظرفیت باشه. ضروریه که تصاویر مبنا و محور اطلاع رسانی باشن و نریشن در صورت لزوم و در بخش های کوتاه، اطلاعات تکمیلی رو ارائه کنه. در این مجموعه از استدیو کلاس با عنوان نوشتار گفتار متن با شما همراه میشیم تا از چند و چون نوشتن درست گفتار متن یه فیلم مستند آگاه بشیم و با دادن اهمیت بیشتری به گفتار متن مستندهایی که میسازیم ، در ارتقاع سطح کیفی اون ها قدم بزرگی برداریم.

پس این فرصتو از دست نده و همین حالا شروع کن.

مخاطبین دوره

این دوره برای تمام علاقه مندان به یادگیری مستندسازی مناسبه. 

پایان دوره


مدرک معتبر دو زبانه دانشگاه تهران


اگر جزو هنرجوهایی باشی که با دقت تمامی جلسات رو مشاهده کنی و بتونی از هر جلسه یه خلاصه کامل بنویسی و این خلاصه ها رو در قالب پروژه پایانی ارائه بدی، یه گواهی کسب مهارت معتبر دو زبانه از پژوهشکده ی دانشگاه تهران می گیری.

برای ارتباط با پشتیبانی میتونی داخل سایت تیکت بدی. اما در صورت نیاز علاوه بر اون روش میشه از  تلفن: 42887109-۰۲۱ در ساعات پاسخ‌گویی: شنبه تا 4شنبه ساعت 10 الی 17 استفاده کنی.
بیشتر  
کمتر  
اطلاعات دوره
سطح مبتدی
تعداد فصول 12 فصل
تعداد جلسات 12 جلسه
تاریخ عرضه 16 مهر 1402
تعداد بازدید 386 نفر
درباره استاد
پیش نیاز دوره

ندارد

نگارش گفتار متن در مستند (استودیو کلاس) سرفصل های دوره

سرفصل های دوره

نگارش گفتار متن در مستند (استودیو کلاس)